| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75BDB, White & Blue) | ₹ 11,990 |
Lloyd 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75BDB(BLUE)) price in India starts from ₹ 11,990. The lowest price of Lloyd 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75BDB(BLUE)) is ₹ 11,990 at Flipkart on 15th May 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75BDB(BLUE)) |
| Price in India | ₹11,990 |
| Model Name | LWMS75BDB(BLUE) |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Blue |
| Shade | Blue |
| Dimensions (mm) | 100.00 x 83.00 x 0.00 |
| Depth | 48.5 |
| Weight | 23.5 kg |
| Tub Material | Polypropylene |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Warranty Summary | 2 years Comprehensive Warranty (Excluding all rubber and plastic parts) and 3 years Warranty on motor from Lloyd |
| Covered in Warranty | Components (Other than Motor), Service Charges will be Payable After Initial 2 Years of Warranty |
| Not Covered in Warranty | Excluding All Rubber and Plastic Parts |
| Warranty Service Type | On-site |
Lloyd 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75BDB(BLUE))
₹11,990
Subnautica 2 Sells 2 Million Copies Within 12 Hours of Early Access Launch
Honor’s Robot Phone With a Rotating Gimbal Camera Gets an Official Launch Window