| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75HG, White) | ₹ 10,999 |
Lloyd 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75HG) price in India starts from ₹ 10,999. The lowest price of Lloyd 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75HG) is ₹ 10,999 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75HG) |
| Price in India | ₹10,999 |
| Model Name | LWMS75HG |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 47.00 x 85.00 x 0.00 |
| Depth | 96 |
| Weight | 36 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Outer Body Material | Plastic |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 600 rpm |
| Quick Wash | No |
| Hot Wash | No |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | No |
| Spin & Rinse | No |
| Fuzzy Logic | No |
| Water Level Selector | No |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Child Lock | No |
| Memory Backup | No |
| Lint Filter | No |
| Tub Self-clean | No |
| Preset Timer | No |
| Wheel Support | No |
| Shock Proof | No |
| Wrinkle Prevention | No |
| Transparent Window Display | Yes |
| Warranty Summary | 2 years Comprehensive Warranty (Excluding all rubber and plastic parts) and 3 years Warranty on motor from Lloyd |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Components(other than Motor) service charges will be payable after initial 2 year of Warranty Component (Motor) will be chargeable after the expiry of 5yrs from the date of purchase.Transportation charges, if any, at any point of time, after the date of purchase, will be borne by customer. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Lloyd 7.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (LWMS75HG)
₹10,999
Oppo K15 Pro Series India Launch Timeline Tipped; Could Arrive With the Same Features as the Chinese Variant