| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Luminous Regalia F6410 Pure Sine Wave Inverter (Black & White) | ₹ 239,990 |
Luminous Regalia F6410 Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 239,990. The lowest price of Luminous Regalia F6410 Pure Sine Wave Inverter is ₹ 239,990 at Amazon on 5th April 2026.
| Brand | Luminous |
| Model | Regalia F6410 Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹239,990 |
| Model Name | Regalia F6410 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | BMS Technology |
| Colour | Black & White |
| Output Voltage | 180V |
| Battery Type | Lead acid |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 220AH |
| Display Type | LED |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 124.8 cm |
| Depth | 54.6 cm |
| Weight | 92.5 kg |
| Warranty Summary | 24 Months on electronics, 60 Months on Li-Ion battery (For detailed terms and conditions of warranty please refer to the User manual supplied along with the product) |
| Description |
|
Luminous Regalia F6410 Pure Sine Wave Inverter
₹239,990