| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Midea 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (MA100W70/G-IN, Grey) | ₹ 12,990 |
Midea 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (MA100W70/G-IN) price in India starts from ₹ 12,990. The lowest price of Midea 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (MA100W70/G-IN) is ₹ 12,990 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Midea |
| Model | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (MA100W70/G-IN) |
| Price in India | ₹12,990 |
| Release date | 5th June 2021 |
| Model Name | MA100W70/G-IN |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Dark Grey |
| Dimensions (mm) | 89.00 x 51.50 x 0.00 |
| Depth | 52.5 cm |
| Weight | 29 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 6 - Normal, Quick, Soak, Spin Only, Soft, Hygiene |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 750 RPM |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Hot Wash | No |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Auto Clean Function |
| Power Requirement | AC 220-230V, 50Hz |
| Wash Motor Rating | 135 W |
| Spin Motor Rating | 135 W |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Wheel Support | No |
| Shock Proof | Yes |
| Wrinkle Prevention | No |
| Transparent Window Display | Yes |
| Other Features | Rust Proof Outer Body, Health Guard, One Touch Smart Wash, Deep Clean, Soak Wash, Magic Lint Filter, Auto Stop, Rat Mesh |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product |
| Covered in Warranty | All Functional Breakdown which is not a Customer Misuse will be Covered under Warranty. |
| Not Covered in Warranty | Aesthetic Parts will not be Covered under Warranty. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Midea 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (MA100W70/G-IN)
₹12,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM