| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Okaya Smart Wave QSW 1500 12V Quasi Sine Wave Inverter (White) | ₹ 7,295 |
Okaya Smart Wave QSW 1500 12V Quasi Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 7,295. The lowest price of Okaya Smart Wave QSW 1500 12V Quasi Sine Wave Inverter is ₹ 7,295 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Okaya |
| Model | Smart Wave QSW 1500 12V Quasi Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹7,295 |
| Release date | 7th February 2024 |
| Model Name | Smart Wave QSW 1500 12V |
| Colour | White |
| Fixture Type | No |
| Technology Used | Quasi Sine Wave Technology |
| Solar Power Compatible | No |
| Back Up Time | 5 Hours |
| Load Options | (1000 W) 2 LED TVs (49), Set Top Box, 4 Fans, 8 LED Bulbs/CFLs, Inverter Refrigerator |
| Efficiency | >75% |
| Output Frequency | 50Hz, +/- 0.5Hz in Backup mode |
| Input Voltage | 90 VA |
| Input Frequency | 50Hz, +/- 0.5Hz in Backup mode |
| Other Input Features | Display Indicator: Mains On, UPS On, Charging, Overload, Low Battery, Circuit Breaker, and Fault |
| Battery Type | Sealed Lead-Acid Battery |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Voltage | 12V |
| Width | 29 cm |
| Height | 17 cm |
| Depth | 39.6 cm |
| Weight | 11.73 kg |
| Warranty Summary | 36 |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any type of Human Damage |
| Warranty Service Type | On Site Warranty |
Okaya Smart Wave QSW 1500 12V Quasi Sine Wave Inverter
₹7,295
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM