| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Onida 90 L Desert Air Cooler (Hurricane HC, Grey) | ₹ 10,864 |
Onida 90 L Desert Air Cooler (Hurricane HC) price in India starts from ₹ 10,864. The lowest price of Onida 90 L Desert Air Cooler (Hurricane HC) is ₹ 10,864 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Onida |
| Model | 90 L Desert Air Cooler (Hurricane HC) |
| Price in India | ₹10,864 |
| Model Name | Hurricane HC |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 90 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual Knob |
| Air Throw Distance | 40 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 550 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | 190-230V |
| Power Consumption - Heating | 107 W |
| Width x Height x Depth | 60.5 cm x 104 cm x 48 cm |
| Weight | 16 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Onisite Company Warranty |
| Covered in Warranty | All Manufacture Defects |
| Not Covered in Warranty | Damaged, Burned |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Onida 90 L Desert Air Cooler (Hurricane HC)
₹10,864
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM