| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, WS18UKYA, White) | ₹ 39,900 |
Panasonic 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (WS18UKYA) price in India starts from ₹ 39,900. The lowest price of Panasonic 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (WS18UKYA) is ₹ 39,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (WS18UKYA) |
| Price in India | ₹39,900 |
| Model Name | WS18UKYA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4500 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Air Purification Mode, Powerful Mode, Soft Dry Operation Mode, Automatic Operation Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | nanoe-G Technology |
| Indoor W x H x D | 116.5 cm x 29 cm x 36 cm |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Outdoor W x H x D | 95.5 cm x 70.5 cm x 42 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38 kg |
| Other Dimensions | Piping Length: 15 m |
| Panel Display | Hidden Display |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1100 W |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Other Air Flow Features | Personal Airflow Creation, Airflow Direction Control Up and Down, Manual Horizontal Airflow Direction Control |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM2.5 Filter, Catechin Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | 24 Hour On/Off Real Timer, Self Diagnostic Function |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Panasonic 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (WS18UKYA)
₹39,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM