| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KN12ZKY, White) | ₹ 34,490 |
Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KN12ZKY) price in India starts from ₹ 34,490. The lowest price of Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KN12ZKY) is ₹ 34,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KN12ZKY) |
| Price in India | ₹34,490 |
| Release date | 3rd March 2023 |
| Model Name | CS/CU-KN12ZKY |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3350 W |
| Compressor | Rottary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Cool Mode, Dry Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 24 cm x 29 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 67 cm x 55.7 cm x 52 cm |
| Outdoor Unit Weight | 21 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 32 dB |
| ISEER | 3.95 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 980 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Panasonic 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CS/CU-KN12ZKY)
₹34,490
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM