| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 4 Star Split AC (Copper Condensor, YC12SKY4, White) | ₹ 32,000 |
Panasonic 1 Ton 4 Star Split AC (YC12SKY4) price in India starts from ₹ 32,000. The lowest price of Panasonic 1 Ton 4 Star Split AC (YC12SKY4) is ₹ 32,000 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 4 Star Split AC (YC12SKY4) |
| Price in India | ₹32,000 |
| Model Name | YC12SKY4 |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Automatic Operation Mode (Cooling), Soft Dry Operation Mode, Powerful Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 29 cm x 20.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 82.4 cm x 61.9 cm x 29.9 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29 kg |
| Indoor Noise Level | High - 47 dB, Low - 44 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| ISEER | 3.15 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 1125 W |
| Operating Current | 5 A |
| Air Flow Direction | 2 Way Direction |
| Other Air Flow Features | Manual Horizontal Air Flow Direction Control, Wide and Long Air Flow Wan |
| Air Circulation | 424 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Odour-removing Function, Removable and Washable Panel, PM 2.5 Filter |
| Other Features | LCD Wireless Remote Controller |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | 24 hrs On / Off Real Timer |
| Warranty Summary | 1 Year for the Product & 4 Years for the Compressor |
Panasonic 1 Ton 4 Star Split AC (YC12SKY4)
₹32,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM