Redmi A2+ mobile was launched on 19th May 2023. The phone comes with a 6.52-inch touchscreen display offering a resolution of 1600x720 pixels (HD+) and an aspect ratio of 20:9. It comes with 4GB of RAM. The Redmi A2+ runs Android 13 and is powered by a 5,000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Redmi A2+ on the rear packs an 8-megapixel camera with an f/f2.2 aperture. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor with an f/f/2.2 aperture.
Redmi A2+ is based on Android 13 and packs 64GB, 128GB of inbuilt storage (up to 1024GB). The Redmi A2+ is a dual-SIM mobile. The Redmi A2+ measures 164.90 x 76.75 x 9.09mm (height x width x thickness) and weighs 192.00 grams. It was launched in Black, Light Green, and and Light Blue colours.
Connectivity options on the Redmi A2+ include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.00, Micro-USB, and FM radio. Sensors on the phone include accelerometer and fingerprint sensor.
As of 2nd April 2026, Redmi A2+ price in India starts at Rs. 3,150.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Redmi A2+ (4GB RAM, 64GB) - Aqua Blue | ₹ 3,150 |
| Redmi A2+ (4GB RAM, 64GB) - Classic Black | ₹ 3,150 |
| Redmi A2+ (4GB RAM, 64GB) - Sea Green | ₹ 7,499 |
| Redmi A2+ (4GB RAM, 128GB) - Classic Black | ₹ 7,599 |
| Redmi A2+ (4GB RAM, 128GB) - Sea Green | ₹ 7,599 |
| Redmi A2+ (4GB RAM, 128GB) - Aqua Blue | ₹ 7,599 |
Redmi A2+ price in India starts from ₹ 3,150. The lowest price of Redmi A2+ is ₹ 3,150 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi A2+ |
| Price in India | ₹3,150 |
| Release date | 19th May 2023 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.90 x 76.75 x 9.09 |
| Weight (g) | 192.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5,000 |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black, Light Green, and Light Blue |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.52 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1600x720 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor make | MediaTek Helio G36 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage up to (GB) | 1024 |
| Rear camera | 8-megapixel (f/f2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 5-megapixel (f/f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 13 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
Redmi A2+
₹3,150
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM