| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (AR18KC3UDUQ) |
| Price in India | ₹36,000 |
| Model Name | AR18KC3UDUQ |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Fast Cool, Good Sleep, Single User Mode: Smart Saver, Auto Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 28.5 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.21 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1560 W |
| Operating Current | 7 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4-way Direction |
| Other Air Flow Features | Optimal Single Blade, Air Direction Control Up / Down: Auto, Air Direction Control Left / Right: Manual, Air Flow Control Step Cool / Fan: 3 / 3, Natural Breeze |
| Air Circulation | 494.4 |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Full HD Filter, Anti Bacteria Coating, Auto Clean Self Cleaning |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | No |
| Other Convenience Features | Beep On / Off, On / Off Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Split AC (AR18KC3UDUQ)
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam