| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, MAX AR18JC3UFUQ, White) | ₹ 38,400 |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Split AC (MAX AR18JC3UFUQ) price in India starts from ₹ 38,400. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 3 Star Split AC (MAX AR18JC3UFUQ) is ₹ 38,400 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (MAX AR18JC3UFUQ) |
| Price in India | ₹38,400 |
| Model Name | MAX AR18JC3UFUQ |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 28.5 cm x 19 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1560 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 3 Star Split AC (MAX AR18JC3UFUQ)
₹38,400
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra