| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (Copper Condensor, AR18MC5HDWK, White) | ₹ 44,750 |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18MC5HDWK) price in India starts from ₹ 44,750. The lowest price of Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18MC5HDWK) is ₹ 44,750 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18MC5HDWK) |
| Price in India | ₹44,750 |
| Model Name | AR18MC5HDWK |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Fast Cool, Good Sleep, Single User Mode: Smart Saver, Auto Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 89.0 cm x 28.5 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 79.0 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35.0 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.21 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1560.0 W |
| Operating Current | 7.0 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4-way Direction |
| Other Air Flow Features | Optimal Single Blade, Air Direction Control (Up / Down): Auto, Air Direction Control (Left / Right): Manual, Air Flow Control Step (Cool / Fan): 3 / 3, Natural Breeze |
| Air Circulation | 494.4 |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Full HD Filter, Anti Bacteria Coating, Auto Clean (Self Cleaning) |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | No |
| Other Convenience Features | Beep On / Off, On / Off Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Samsung 1.5 Ton 5 Star Split AC (AR18MC5HDWK)
₹44,750
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM