Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12CY3ANWK) price in India starts from ₹ 35,390. The lowest price of Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12CY3ANWK) is ₹ 35,390 at Croma on 3rd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR12CY3ANWK) |
| Price in India | ₹35,390 |
| Release date | 1st January 2023 |
| Model Name | AR12CY3ANWK |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool Mode, Good Sleep Mode, 5 Step Mode, Fan Mode, Quiet Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24.30 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 21 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.09 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 960 W |
| Operating Current | 4.4 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 413 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | CU(Copper Antibacterial) Filter Plus, Easy Filter Plus (Anti-Bacteria), HD Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | WiFi Welcome Cooling, 5 in 1 Convertible, Durafin Ultra, WiFi Supported, WindFree Technology, SmartThings App Support |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |