| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (AR12JC3TFUR) |
| Model Name | AR12JC3TFUR |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 1060.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 89.0 cm x 28.5 cm x 22.7 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 72.0 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.2 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1060.0 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 10 Years on Compressor |