Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12NV5HETU) price in India starts from ₹ 44,500. The lowest price of Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12NV5HETU) is ₹ 44,500 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12NV5HETU) |
| Price in India | ₹44,500 |
| Model Name | AR12NV5HETU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor | 8-pole |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Indoor W x H x D | 943 mm x 299 mm x 352 mm |
| Indoor Unit Weight | 8.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 852 mm x 626 mm x 358 mm |
| Outdoor Unit Weight | 26.2 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 29.2 kg, Indoor Gross Weight: 11.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB, Low - 22 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 890 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 10 Years Compressor and 5 Years Condenser |