| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 1 Ton 5 Star Split AC (Aluminium Condensor, AR12KC5USMC, White) | ₹ 35,300 |
Samsung 1 Ton 5 Star Split AC (AR12KC5USMC) price in India starts from ₹ 35,300. The lowest price of Samsung 1 Ton 5 Star Split AC (AR12KC5USMC) is ₹ 35,300 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 1 Ton 5 Star Split AC (AR12KC5USMC) |
| Price in India | ₹35,300 |
| Model Name | AR12KC5USMC |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 89 cm x 28.5 cm x 19 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1090 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 5 Years on Compressor |
Samsung 1 Ton 5 Star Split AC (AR12KC5USMC)
₹35,300
Naughty Dog's Neil Druckmann Mentions 'Road Ahead' for the Last of Us, Teasing the Last of Us Part 3
Honor X80i Launched With 7,000mAh Battery, MediaTek Dimensity 6500 Elite Chip: Price, Specifications