| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 183 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20C2824HV/NL, Himalaya Poppy Blue) | ₹ 18,500 |
Samsung 183 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20C2824HV/NL) price in India starts from ₹ 18,500. The lowest price of Samsung 183 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20C2824HV/NL) is ₹ 18,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 183 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20C2824HV/NL) |
| Price in India | ₹18,500 |
| Release date | 1st January 2023 |
| Model Name | RR20C2824HV/NL |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 183 L |
| Colours | Himalaya poppy Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 133.00 x 53.60 x 0.00 |
| Depth | 66.5 cm |
| Weight | 30 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | Knob |
| Handle type | Bar Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 20 Years Warranty on Compressor |
Samsung 183 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR20C2824HV/NL)
₹18,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM