| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 184 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C2823CB, Camellia Black) | ₹ 21,999 |
Samsung 184 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C2823CB) price in India starts from ₹ 21,999. The lowest price of Samsung 184 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C2823CB) is ₹ 21,999 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 184 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C2823CB) |
| Price in India | ₹21,999 |
| Release date | 18th May 2023 |
| Model Name | RR20C2823CB |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 184 L |
| Colours | Camellia Black |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Dimensions (mm) | 133.00 x 53.60 x 0.00 |
| Depth | 66.5 cm |
| Weight | 30 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | Knob |
| Handle type | Bar Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 184 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR20C2823CB)
₹21,999
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra