| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 198 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR21B2E2YVF, Urban tropical Purple) | ₹ 19,790 |
Samsung 198 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR21B2E2YVF) price in India starts from ₹ 19,790. The lowest price of Samsung 198 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR21B2E2YVF) is ₹ 19,790 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 198 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR21B2E2YVF) |
| Price in India | ₹19,790 |
| Release date | 26th July 2022 |
| Model Name | RR21B2E2YVF |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter compressor |
| Capacity | 198 L |
| Colours | Wine |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 121.60 x 56.80 x 0.00 |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 33.7 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | External |
| Handle type | New H-Bar |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 20 years on compressor |
Samsung 198 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR21B2E2YVF)
₹19,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM