| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3733BX/HL, Luxe Black) | ₹ 22,599 |
Samsung 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3733BX/HL) price in India starts from ₹ 22,599. The lowest price of Samsung 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3733BX/HL) is ₹ 22,599 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3733BX/HL) |
| Price in India | ₹22,599 |
| Release date | 18th May 2023 |
| Model Name | RT28C3733BX/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 236 L |
| Colours | Luxe Black |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 154.50 x 55.50 x 0.00 |
| Depth | 63.7 cm |
| Weight | 49.4 kg |
| Power Consumption | 50 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year comprehensive warranty on the product, 20 years on the digital inverter compressor |
Samsung 236 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28C3733BX/HL)
₹22,599
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM