| Brand | Samsung |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (40F5100) |
| Price in India | ₹53,500 |
| Model Name | 40F5100 |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Smart TV | No |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 928.2 mm x 552.3 mm x 49.4 mm |
| Weight (without stand) | 8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 928.2 mm x 612.2 mm x 235 mm |
| Weight (with stand) | 9.5 kg |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, Dolby Pulse |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 106 W, 0.3 W (Standby) |
| No of USB Port | 2 |
| Digital Audio Output | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Audio Out | 1 |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Picture Engine | HyperReal Engine |
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (40F5100)
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM