| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT62H2200HV, White & Purple) | ₹ 10,550 |
Samsung 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT62H2200HV) price in India starts from ₹ 10,550. The lowest price of Samsung 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT62H2200HV) is ₹ 10,550 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT62H2200HV) |
| Price in India | ₹10,550 |
| Model Name | WT62H2200HV |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | White & Purple |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 885.00 x 761.00 x 0.00 |
| Depth | 448 |
| Weight | 33.00 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Wash Program Types | Pulsator |
| Washing Capacity | 6.2 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 |
| Quick Wash | Yes |
| Hot Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Digital Display | No |
| Child Lock | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years |
Samsung 6.2 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT62H2200HV)
₹10,550
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra