| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT75B3200RR, White & Grey) | ₹ 11,390 |
Samsung 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT75B3200RR) price in India starts from ₹ 11,390. The lowest price of Samsung 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT75B3200RR) is ₹ 11,390 at Amazon on 3rd May 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT75B3200RR) |
| Price in India | ₹11,390 |
| Release date | 22nd February 2023 |
| Model Name | WT75B3200RR |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Light Gray |
| Dimensions (mm) | 100.00 x 83.00 x 0.00 |
| Depth | 48.5 cm |
| Weight | 23.7 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Wash Program Types | 4 - Delicate, Gentle, Normal, Heavy |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Wash Cycle Duration | 45 min |
| Spin Cycle Duration | 10 min |
| Dryer Type | Super Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Wheel Support | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts From the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This Also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused By Improper Use as Determined By the Company Personnel. Modification or Alteration of any Nature Made in the Electrical Circuitry/or Physical Construction of the Set. Site (Where the Premises is Kept) Conditions that Do not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centers or Purchaser's Residence |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Samsung 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT75B3200RR)
₹11,390
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes