| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Singer 85 L Desert Air Cooler (Liberty Supreme, White) | ₹ 13,690 |
Singer 85 L Desert Air Cooler (Liberty Supreme) price in India starts from ₹ 13,690. The lowest price of Singer 85 L Desert Air Cooler (Liberty Supreme) is ₹ 13,690 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | Singer |
| Model | 85 L Desert Air Cooler (Liberty Supreme) |
| Price in India | ₹13,690 |
| Model Name | Liberty Supreme |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Wood Wool |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Yes |
| Capacity | 85 L |
| Cooling and Heating | Cooling |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Speed Control | 3 |
| Air Delivery | 3500 CFM |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Motor Speed | 3700 |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | 4 |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | No |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | 200 W |
| Width x Height x Depth | 99 cm x 50 cm x 60 cm |
| Weight | 16.2 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | The company is not responsible for any consequential loss or damages caused due to customer negligence. |
| Warranty Service Type | Customer needs to call Singer Customer Care no-1800 103 3474 or SMS at SMS Helpline No-9555390390 to register complaint. |
Singer 85 L Desert Air Cooler (Liberty Supreme)
₹13,690
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications