| Brand | Sony |
| Model | Bravia KD-65X80J |
| Release date | 9th April 2021 |
| Model Name | KD-65X80J |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Bravia X80J series |
| Launch Year | 2021 |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Atmost |
| Surround Sound | DTS Surround Sound |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Picture Engine | X1 4K HDR Picture Processor |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| HDR Support | HDR10,Dolby Vision,HLG |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Google TV |
| Operating System | Android |
Sony Bravia KD-65X80J
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM