| Brand | Sony |
| Model | PlayStation Classic |
| Release date | December 2018 |
| Console Family | Sony PlayStation |
| Console Type | Home Console |
| Hard Disk | 16GB |
| RAM | 1GB |
| Processor | Quad-Core ARM Cortex A35 CPU @1.5GHz |
| Graphics | Power VR GE8300 |
| Ethernet | No |
| Weight | 170g |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | No |
Sony PlayStation Classic
Sony Hikes PS Plus Prices Across All Tiers in India: Check New Pricing
Oppo Reno 16, Reno 16 Pro Rear Camera Details Teased as Details of India Launch Timeline Surface Online