Symphony 50 L Tower Air Cooler (Sense 50) price in India starts from ₹ 10,769. The lowest price of Symphony 50 L Tower Air Cooler (Sense 50) is ₹ 10,769 at Flipkart on 24th May 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 50 L Tower Air Cooler (Sense 50) |
| Price in India | ₹10,769 |
| Model Name | Sense 50 |
| Type | Tower |
| Number of Speeds | 1 |
| Blower/Fan | 1 |
| Capacity | 50 L |
| Colour | Black |
| Cooling Coverage Area | 570 Sq.Ft. |
| Body Material | Enggineering Plastic |
| Blower/Fan Material | Enggineering Plastic |
| Power Requirement | 230V/50Hz |
| Power Consumption - Heating | 1000 W |
| Width x Height x Depth | 300mm x 720mm x 320mm |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered in Warranty | 1 Year |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Internal storage |