HP NoteBook is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP NoteBook packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 620. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP NoteBook price in India starts at Rs. 77,647.
| Brand | HP |
| Model | NoteBook |
| Price in India | ₹77,647 |
| Series | NoteBook |
| Dimensions (mm) | 254.00 x 38.00 x 24.00 |
| Weight (kg) | 1.95 |
| Colours | Purple |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Processor | Intel Core i5 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR4 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi Format Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP NoteBook
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM