iBall Slide Cuddle A4 tablet was launched in July 2015. The tablet comes with a 6.95-inch display offering a resolution of 600x1024 pixels. iBall Slide Cuddle A4 is powered by a 1.7GHz octa-core processor. It comes with 2GB of RAM. The iBall Slide Cuddle A4 runs Android 4.4 and is powered by a 2800mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the iBall Slide Cuddle A4 on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
iBall Slide Cuddle A4 is based on Android 4.4 and packs 16GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The iBall Slide Cuddle A4 is a dual-SIM (GSM and GSM) tablet that accepts Regular and Regular cards.
Connectivity options on the iBall Slide Cuddle A4 include Wi-Fi, GPS, FM radio, and 3G. Sensors on the tablet include accelerometer, gyroscope, and proximity sensor.
As of 1st April 2026, iBall Slide Cuddle A4 price in India starts at Rs. 7,999.
| Brand | iBall |
| Model | Slide Cuddle A4 |
| Price in India | ₹7,999 |
| Release date | July 2015 |
| Battery capacity (mAh) | 2800 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 6.95 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 600x1024 pixels |
| Processor | 1.7GHz octa-core |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | 2-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Operating system | Android 4.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
iBall Slide Cuddle A4
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM