Microsoft Surface Pro 3 tablet was launched in May 2014. The tablet comes with a 12.00-inch display offering a resolution of 2160x1440 pixels. Microsoft Surface Pro 3 is powered by a quad-core Intel Core i3 processor. It comes with 4GB of RAM.
As far as the cameras are concerned, the Microsoft Surface Pro 3 on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
Microsoft Surface Pro 3 is based on Windows 8.1 Pro and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The Microsoft Surface Pro 3 measures 292.10 x 201.40 x 9.10mm (height x width x thickness) and weighs 800.00 grams. It was launched in Silver colour.
Connectivity options on the Microsoft Surface Pro 3 include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Sensors on the tablet include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and compass/ magnetometer.
As of 1st April 2026, Microsoft Surface Pro 3 price in India starts at Rs. 1,00,330.
| Brand | Microsoft |
| Model | Surface Pro 3 |
| Price in India | ₹1,00,330 |
| Release date | May 2014 |
| Dimensions (mm) | 292.10 x 201.40 x 9.10 |
| Weight (g) | 800.00 |
| Removable battery | No |
| Colours | Silver |
| Screen size (inches) | 12.00 |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 2160x1440 pixels |
| Processor | quad-core |
| Processor make | Intel Core i3 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating system | Windows 8.1 Pro |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Microsoft Surface Pro 3
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM