| Product Name | Price in India |
|---|---|
| TCL KJ65F Room Air Purifier (White) | ₹ 4,990 |
TCL KJ65F Room Air Purifier price in India starts from ₹ 4,990. The lowest price of TCL KJ65F Room Air Purifier is ₹ 4,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | TCL |
| Model | KJ65F Room Air Purifier |
| Price in India | ₹4,990 |
| Model Name | KJ65F |
| Type | Room |
| Filter Type | HEPA |
| Dimensions (mm) | 37.80 x 25.00 x 0.00 |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 3.3 kg |
| Shade | White |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 80 sq.ft |
| Control Type | Manual |
| Suitable For | Office, Bedroom, Living Room |
| Technology Used | Advanced HEPA Technology |
| Air Flow Level | 65 km/hr |
| Number of Speed Setting | 3 |
| Clean Air Delivery Rate | 65 CMH |
| Portable | Yes |
| Silent Mode | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Other Convenience Features | QUIET & EASY OPERATION - Easy 3 Speed Fan Setting; Air Cleaner comes with lowest noise, you can sleep well. It is designed for use in a room up to 92 sq. ft |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 30 W |
| Adjustable Fan | Yes |
| Other Features | MODERN DESIGN With Night Light- CADR Largest at 65 m³/h, two modes night light available. It's ideal for your Bedroom/Living Room/Office. Child Safety Lock-Long Press *Lock* up to 4 seconds to open it avoiding possible arbitrary function touch. |
| Warranty Summary | Manufacturer |
TCL KJ65F Room Air Purifier
₹4,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM