| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 100 L Desert Air Cooler (Striker 100, Grey & White) | ₹ 13,499 |
Usha 100 L Desert Air Cooler (Striker 100) price in India starts from ₹ 13,499. The lowest price of Usha 100 L Desert Air Cooler (Striker 100) is ₹ 13,499 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 100 L Desert Air Cooler (Striker 100) |
| Price in India | ₹13,499 |
| Model Name | Striker 100 |
| Type | Desert |
| Cooling Media | HONEYCOMB |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Capacity | 100 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | No |
| Colour | White |
| Speed Control | MEDIUM, LOW, HIGH |
| Operating | FAN MODE |
| Air Delivery | 3685 cfm |
| Air Throw Distance | 45 ft |
| Air Deflection | 4 WAYS |
| Cooling Coverage Area | 800 sq ft |
| Body Material | ABS, Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | LONGER LASTING AND MAXIMIZES EFFICIENCY OF COOLING |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net, Ionizer, Humidifier, FLOAT TECHNOLOGY ENSURES THAT THE COOLER ALWAYS HAS SUFFICIENT WATER IN THE TANK AND NO WATER IS WASTED |
| Power Requirement | 230 V AC |
| Power Consumption - Heating | 1 W |
| Other Power Features | OUR COOLERS COME ENABLED WITH THE FEATURE TO RUN ON INVERTOR POWER WITHOUT IMPACTING PERFORMANCE |
| Width x Height x Depth | 60 cm x 150 cm x 55 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | Electrical Parts and Components Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Usha 100 L Desert Air Cooler (Striker 100)
₹13,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM