| Brand | Usha |
| Model | 110 L Desert Air Cooler (Air King 110AKD1) |
| Model Name | Air King 110AKD1 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 110 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 7000 cfm |
| Body Material | Plastic |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 165 W |
| Width x Height x Depth | 54.5 cm X 128 cm X 81 cm |
| Weight | 14 kg |
Usha 110 L Desert Air Cooler (Air King 110AKD1)
Meta Launches Forum App as a Reddit-Like Platform for Discussions With AI-Powered Assistant for Admins