| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 35 L Personal Air Cooler (Coolboy DLX) | ₹ 5,059 |
| Usha 22 L Personal Air Cooler (Coolboy DLX) | ₹ 5,069 |
Usha 22 L Personal Air Cooler (Coolboy DLX) price in India starts from ₹ 5,059. The lowest price of Usha 22 L Personal Air Cooler (Coolboy DLX) is ₹ 5,059 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 22 L Personal Air Cooler (Coolboy DLX) |
| Price in India | ₹5,059 |
| Model Name | Coolboy DLX |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 22 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 735 cfm |
| Air Throw Distance | 6 ft |
| Cooling Coverage Area | 376.7 sq.ft |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Thermoplastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Inverter |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Width x Height x Depth | 29 cm x 78.5 cm x 40 cm |
| Weight | 8.5 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | Complete Product |
| Not Covered in Warranty | Physical Damge |
| Warranty Service Type | Warranty Against Manufacturing Defects only from the Date of Sale. In the Event of any Complaint, Please Contact Usha Care at Toll Free No: 1800 1033 111 |
Usha 22 L Personal Air Cooler (Coolboy DLX)
₹5,059
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM