| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 22 L Room Air Cooler (Coolboy, White) | ₹ 7,199 |
Usha 22 L Room Air Cooler (Coolboy) price in India starts from ₹ 7,199. The lowest price of Usha 22 L Room Air Cooler (Coolboy) is ₹ 7,199 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 22 L Room Air Cooler (Coolboy) |
| Price in India | ₹7,199 |
| Model Name | Coolboy |
| Colour | White |
| Type | Room |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb |
| Number of Speeds | 4 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 22 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 706.29 cfm |
| Air Throw Distance | 21.9 ft |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Consumption - Heating | 135 W |
| Width x Height x Depth | 43 cm x 44 cm x 72 cm |
| Weight | 9.1 kg |
| Warranty Summary | manufacturing defects only. |
| Covered in Warranty | motor Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damge |
| Warranty Service Type | Warranty Against Manufacturing Defects only from the Date of Sale. |
Usha 22 L Room Air Cooler (Coolboy)
₹7,199
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM