| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 25 L Room Air Cooler (Aerostyle, White) | ₹ 11,395 |
Usha 25 L Room Air Cooler (Aerostyle) price in India starts from ₹ 11,395. The lowest price of Usha 25 L Room Air Cooler (Aerostyle) is ₹ 11,395 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 25 L Room Air Cooler (Aerostyle) |
| Price in India | ₹11,395 |
| Model Name | Aerostyle |
| Colour | White |
| Type | Room |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 4 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 25 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 824 cfm |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 135 W |
| Width x Height x Depth | 34.5 cm x 36 cm x 97.5 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Warranty Summary | 2 year on Pump |
| Covered in Warranty | motor Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damge |
| Warranty Service Type | Warranty Against Manufacturing Defects only from the Date of Sale. |
Usha 25 L Room Air Cooler (Aerostyle)
₹11,395
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM