| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 45 L Personal Air Cooler (AEROSTYLE BREEZE 45, Grey & White) | ₹ 7,751 |
Usha 45 L Personal Air Cooler (AEROSTYLE BREEZE 45) price in India starts from ₹ 7,751. The lowest price of Usha 45 L Personal Air Cooler (AEROSTYLE BREEZE 45) is ₹ 7,751 at Flipkart on 3rd May 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 45 L Personal Air Cooler (AEROSTYLE BREEZE 45) |
| Price in India | ₹7,751 |
| Model Name | AEROSTYLE BREEZE 45 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 45 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Yes |
| Operating | Yes |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 48 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Fan |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Trolley Support, Mosquito Net, Humidifier |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 180 W |
| Width x Height x Depth | 70.5 cm x 125 cm x 49 cm |
| Warranty Summary | 1 Year comprehensive warranty on product |
| Covered in Warranty | Warranty is limited to Manufacturing Defects only . |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories, damage caused to the product due to improper use by customer. |
| Warranty Service Type | Repair By Brand on Site |
Usha 45 L Personal Air Cooler (AEROSTYLE BREEZE 45)
₹7,751
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes