| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 50 L Desert Air Cooler (Maxx Air, Black & White) | ₹ 9,090 |
| Usha 50 L Desert Air Cooler (Maxx Air, Marron & White) | ₹ 9,850 |
Usha 50 L Desert Air Cooler (Maxx Air) price in India starts from ₹ 9,090. The lowest price of Usha 50 L Desert Air Cooler (Maxx Air) is ₹ 9,090 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 50 L Desert Air Cooler (Maxx Air) |
| Price in India | ₹9,090 |
| Model Name | Maxx Air |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Yes |
| Capacity | 50 L |
| Cooling and Heating | Cooling |
| Remote Support | Yes |
| Colour | White |
| Speed Control | 3 |
| Air Delivery | 2001 CFM |
| Air Throw Distance | 20 ft |
| Motor Speed | 4200 |
| Cooling Coverage Area | 490 sq ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Metol |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | 4 |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | 190 W |
| Width x Height x Depth | 46 cm x 108 cm x 68.5 cm |
| Weight | 17.5 kg |
| Blower/Fan Diameter | 41.5 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Call Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Usha 50 L Desert Air Cooler (Maxx Air)
₹9,090
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM