Usha 50 L Tower Air Cooler (Aerostyle Electronic 50) price in India starts from ₹ 9,499. The lowest price of Usha 50 L Tower Air Cooler (Aerostyle Electronic 50) is ₹ 9,499 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 50 L Tower Air Cooler (Aerostyle Electronic 50) |
| Price in India | ₹9,499 |
| Model Name | Aerostyle Electronic 50 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 50 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 4500 cfm |
| Cooling Coverage Area | 516 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 165 W |
| Width x Height x Depth | 36.6 cm X 131 cm X 39.5 cm |
| Weight | 14 kg |