| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 70 L Desert Air Cooler (Air King, Black & White) | ₹ 11,400 |
| Usha 70 L Desert Air Cooler (Air King, Marron & White) | ₹ 13,999 |
Usha 70 L Desert Air Cooler (Air King) price in India starts from ₹ 11,400. The lowest price of Usha 70 L Desert Air Cooler (Air King) is ₹ 11,400 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 70 L Desert Air Cooler (Air King) |
| Price in India | ₹11,400 |
| Model Name | Air King |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Yes |
| Capacity | 70 L |
| Cooling and Heating | Cooling |
| Remote Support | No |
| Speed Control | 3 |
| Air Delivery | 3400 CFM |
| Motor Speed | 4200 |
| Cooling Coverage Area | 119 Sq.Ft. |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Metol |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | 4 |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 190 W |
| Width x Height x Depth | 46 cm x 116 cm x 68.5 cm |
| Weight | 18.1 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty |
Usha 70 L Desert Air Cooler (Air King)
₹11,400
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM