| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 95 L Desert Air Cooler (RACER, White) | ₹ 13,999 |
Usha 95 L Desert Air Cooler (RACER) price in India starts from ₹ 13,999. The lowest price of Usha 95 L Desert Air Cooler (RACER) is ₹ 13,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 95 L Desert Air Cooler (RACER) |
| Price in India | ₹13,999 |
| Model Name | RACER |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 95 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Delivery | 4500 cfm |
| Cooling Coverage Area | 3885 sq.ft |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Other Body and Design Features | xtrExtra-large ice chamber with shower distribution system, Prevent dust and mosquitoes from entering the cooler |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Other Power Features | Works on Inverter |
| Width x Height x Depth | 42.5 cm x 130 cm x 64.5 cm |
| Blower/Fan Diameter | 44.5 cm |
| Warranty Summary | Manufacturing defects only. |
| Covered in Warranty | Motor Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damge |
| Warranty Service Type | Warranty Against Manufacturing Defects only from the Date of Sale. |
Usha 95 L Desert Air Cooler (RACER)
₹13,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM