| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95RD2, Grey) | ₹ 13,690 |
Usha 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95RD2) price in India starts from ₹ 13,690. The lowest price of Usha 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95RD2) is ₹ 13,690 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95RD2) |
| Price in India | ₹13,690 |
| Model Name | Racer Plus 95RD2 |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 95 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Body Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 64.5 cm X 130 cm X 42.5 cm |
| Weight | 16 kg |
Usha 95 L Desert Air Cooler (Racer Plus 95RD2)
₹13,690