| Product Name | Price in India |
|---|---|
| V-Guard 30 L Room Air Coolers (Aikido F30T, White) | ₹ 7,689 |
V-Guard 30 L Room Air Coolers (Aikido F30T) price in India starts from ₹ 7,689. The lowest price of V-Guard 30 L Room Air Coolers (Aikido F30T) is ₹ 7,689 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | V-Guard |
| Model | 30 L Room Air Coolers (Aikido F30T) |
| Price in India | ₹7,689 |
| Model Name | Aikido F30T |
| Colour | White |
| Type | Room |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 30 L |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 38 cm x 50 cm x 25 cm |
| Weight | 20 kg |
| Warranty Summary | 2 Year Manufacturer Warranty |
V-Guard 30 L Room Air Coolers (Aikido F30T)
₹7,689
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM