| Product Name | Price in India |
|---|---|
| V-Guard 50 L Personal Air Cooler (Aikido F50T NXT, Grey & White) | ₹ 9,990 |
V-Guard 50 L Personal Air Cooler (Aikido F50T NXT) price in India starts from ₹ 9,990. The lowest price of V-Guard 50 L Personal Air Cooler (Aikido F50T NXT) is ₹ 9,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | V-Guard |
| Model | 50 L Personal Air Cooler (Aikido F50T NXT) |
| Price in India | ₹9,990 |
| Model Name | Aikido F50T NXT |
| Colour | Grey & White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Antifungal Cellulose Honey Cooling Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 50 Litre |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | 3 |
| Air Delivery | 3500 cfm |
| Air Throw Distance | 39 ft. |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Other Convenience Features | Trolley Support |
| Power Consumption - Heating | 180W |
| Width x Height x Depth | 60 cm x 95 cm x 73 cm |
| Weight | 15 kg |
| Warranty Summary | 2 Years of Warranty Against Manufacturing Defect |
| Covered in Warranty | Pump And Motor Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On-Site |
V-Guard 50 L Personal Air Cooler (Aikido F50T NXT)
₹9,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM