| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAL 4503745, White) | ₹ 30,990 |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAL 4503745) price in India starts from ₹ 30,990. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAL 4503745) is ₹ 30,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAL 4503745) |
| Price in India | ₹30,990 |
| Model Name | 123V CAL 4503745 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3300 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Auto Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 26.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 69.5 cm x 46 cm x 28.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 672.93 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (123V CAL 4503745)
₹30,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM