| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 115 L Personal Air Cooler (WINDMAX 115T, White) | ₹ 15,999 |
Voltas 115 L Personal Air Cooler (WINDMAX 115T) price in India starts from ₹ 15,999. The lowest price of Voltas 115 L Personal Air Cooler (WINDMAX 115T) is ₹ 15,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 115 L Personal Air Cooler (WINDMAX 115T) |
| Price in India | ₹15,999 |
| Model Name | WINDMAX 115T |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Wood Wool + Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 15 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Throw Distance | 54.7 ft |
| Castor Wheels | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 80.9 cm x 133.5 cm x 44.05 cm |
| Weight | 23.7 kg |
| Warranty Summary | This appliance is warranted for 1 year against all manufacturing defects from the date of sale. |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damage resulting from accidents, mishandling or negligence on part of the customer. |
| Warranty Service Type | On-site Service, |
Voltas 115 L Personal Air Cooler (WINDMAX 115T)
₹15,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM