| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 52 L Window Air Cooler (Wind 52 ECO, Grey & White) | ₹ 7,299 |
Voltas 52 L Window Air Cooler (Wind 52 ECO) price in India starts from ₹ 7,299. The lowest price of Voltas 52 L Window Air Cooler (Wind 52 ECO) is ₹ 7,299 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 52 L Window Air Cooler (Wind 52 ECO) |
| Price in India | ₹7,299 |
| Model Name | Wind 52 ECO |
| Colour | Grey & White |
| Type | Window |
| Cooling Media | Wood Wool |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 52 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Blower Mode |
| Air Delivery | 1030 cfm |
| Air Throw Distance | 33 ft |
| Motor Speed | 1300 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 279 sq.ft |
| Body Material | Engineering Plastic |
| Blower/Fan Material | Engineering Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Trolley Support |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Width x Height x Depth | 64.5 cm x 56 cm x 54 cm |
| Weight | 12.9 kg |
| Blower/Fan Diameter | 21 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Any Damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Voltas 52 L Window Air Cooler (Wind 52 ECO)
₹7,299
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM