| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 54 L Desert Air Cooler (Epicool, Grey & White) | ₹ 10,850 |
Voltas 54 L Desert Air Cooler (Epicool) price in India starts from ₹ 10,850. The lowest price of Voltas 54 L Desert Air Cooler (Epicool) is ₹ 10,850 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 54 L Desert Air Cooler (Epicool) |
| Price in India | ₹10,850 |
| Model Name | Epicool |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 54 L |
| Cooling and Heating | Yes |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Fan Mode |
| Body Material | ABS Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 3 |
| Dust Filter | No` |
| Other Convenience Features | 1.Allow cross-ventilation in your room for an effective cooling experience. 2.The product is ready to use and it does not require any installation. |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 185 W |
| Other Power Features | cool small to moderate space or portion with maximum efficiency. The 45-litre capacity is sufficient to use for a nuclear family |
| Width x Height x Depth | 68 cm x 107 cm x 48 cm |
| Warranty Summary | 1 Year domestic warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | Any Physical Damage |
| Warranty Service Type | On sight warranty by Brand |
Voltas 54 L Desert Air Cooler (Epicool)
₹10,850
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM