| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 60 L Desert Air Cooler (Mega 60E, White) | ₹ 9,990 |
Voltas 60 L Desert Air Cooler (Mega 60E) price in India starts from ₹ 9,990. The lowest price of Voltas 60 L Desert Air Cooler (Mega 60E) is ₹ 9,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 60 L Desert Air Cooler (Mega 60E) |
| Price in India | ₹9,990 |
| Model Name | Mega 60E |
| Type | Desert |
| Cooling Media | HONEY COMB |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Capacity | 60 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | Yes |
| Colour | White |
| Speed Control | LOW, MEDIUM, HIGH |
| Operating | FAN MODE |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Cooling Coverage Area | 44.44 sq ft |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | 230V / 50Hz / 1 Phase |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 80 cm x 31 cm |
| Weight | 16.00 kg |
| Warranty Summary | This appliance is warranted for 1 year against all manufacturing defects from the date of sale. |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damage resulting from accidents, mishandling or negligence on part of the customer. |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Voltas 60 L Desert Air Cooler (Mega 60E)
₹9,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM